Ramazan Şimşek Logo

Beyin için ideal bir diyet örneği

Beyin için ideal bir diyet örneği

Beyin için ideal bir diyet örneği
 • 2016-02-14 12:49:37

BEYİN İÇİN İDEAL BİR DİYET ÖRNEĞİ

KAHVALTI

ÖĞÜN

ARA ÖĞÜN

Peynir

Zeytin

Yumurta (haşlanmış)

Çavdarlı ekmek

Domates

Salatalık

Biber

Yeşillik

Meyve

Balık

Hindi eti

Çavdarlı ekmek

Yeşillik-salata

Yoğurt

Sebzeler

Zeytinyağlı yemekler

Baklagiller

Ceviz, badem, fındık

Meyve

Sebze (havuç, salatalık vb)

 

                                                           Gün içerisinde çokça tüketilen bazı içeceklerin dikkat eksikliğiyle olan ilişkisine de bir bakalım. Dikkat Eksikliği ve Dağınıklığı olan öğrenciler ve yetişkinler bu duyarlılığı geçici olarak düzeltebilmek için uyarıcı maddeler kullanırlar. Değerli bir öğretmenimle, sınıfta dikkati dağınık olan öğrencileri hakkında konuşurken “durmadan kola içiyorlar, kolasına iddiaya giriyorlar, nedir bunların bu kola düşkünlüğü!” diye hayretini ifade etmişti.

Çay, kahve, şeker, kolalı ve gazlı içecekler, alkol, esrar ve eroin beyin ön bölgesini uyarır. Geçici iyilik hali beyinde alışkanlığa yol açacak ve beyin tarafından sürekli alınmasını isteyecektir. Sonuç bağımlılıktır. Farkında olmadan çay, kahve, şeker ve kolalı içecek bağımlısıdır kimi insanlar. Bunu anlamanın en iyi yolu bu maddelerin kesilmesi durumunda organizmada ortaya çıkacak gerginlik halidir. Bu maddelerin alınımını olabildiğince azaltmak gerekmektedir. Bunun yerine bitkisel çaylar tercih edilmelidir. Ayrıca dikkat eksikliği konusunda beyni en iyi destekleyen besinlerden birisi de kara üzüm çekirdeği ve ezmesidir.

Meşhur UCLA kliniğine; hafıza, dikkat ve konsantrasyon sorunları için başvuran kişilere ilk yapılan uygulamanın kandaki B12 ve folik asit seviyelerini ölçmek olduğunu söylüyor Dr. Gary Small. Çünkü doğrudan B12 ve folik asit eksiklilerinin dikkat ve hafızayı olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bunu almanın en iyi yoluysa; balık, yağsız et, süt ve lifli yeşil sebzelerdir. Bunun yanında bilinçli alınacak vitamin ve mineraller hafıza ve dikkati olumlu etkileyecektir.

Kaynak : Şimşek, R. “Dikkat Eksikliği Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar”, 2014, İstanbul

Mersin Psikolog  I İstanbul Psikolog

  Paylaş:
 • Twitter

  Bizi Twitter ile Takip Edebilirsiniz

 • Facebook

  Bizi Facebook ile Takip Edebilirsiniz

 • LinkedIn

  Bizi LinkedIn ile Takip Edebilirsiniz

 • Instagram

  Bizi Instagram ile Takip Edebilirsiniz

 • YouTube

  Bizi Youtube ile Takip Edebilirsiniz