Ramazan Şimşek Logo

8 Nörogelişimsel Alan – 8. Duygusal Zeka

8 Nörogelişimsel Alan – 8. Duygusal Zeka

8 Nörogelişimsel Alan – 8. Duygusal Zeka
 • 2016-02-23 11:58:32

8. DUYGUSAL ZEKA -Sosyal Düşünme Sistemi

Kişiler, doğumla başlayan ve hayat boyu devam eden hayat sürecinde karşılaşılan sorunlarla başa çıkabilmek için bazı becerilere ihtiyaç duyarlar. Örneğin akademik alanda bir sıkıntı olduğunda genel yetenek, bilgi ve belirli bir zeka seviyesi gibi becerilere ihtiyaç duyulurken; sosyal alanda bir sorun oluştuğunda iletişim becerileri, duyguları ifade etme, empati gibi becerilere gerek duyulur. Sosyal beceri “duygusal zeka” olarak da anılan, sosyal hayat başarımızı belirleyen pek çok alt becerinin kombinasyonundan oluşmuş bir alandır. Bu alt becerilerden bazıları: politik olma, kendini iyi sunma, sohbet etme, nasıl bir imaj verildiğiyle ilgilenme, iyi bir dinleyici olabilme, girişkenlik, yerinde şaka ve espri yapabilme, ilişkiyi başlatma, ilişkiyi sürdürme, sosyal problemleri karşılıklı kazanç yaratarak çözme gibi becerilerdir. Başka insanlarla iyi iletişim içinde olmak isteyen ve grup halinde yaşamayı keyifli bulan pek çok kişi sosyal becerileri önemser. Ancak az sayıda olsa da sosyal uyumu kendine problem etmeyen ve kendine özgü olmayı tercih eden kişiler vardır. Bu kişilerin kendilerine has yapılarını ve tercihlerini saygıyla karşılamak ve sosyal beceri sorunu yaşayan bireylerle karıştırmamak gerekir. Bunlar yalnız bırakılan değil, yalnız olmayı seçen çocuklardır.

Ailelere Öneriler:

 • Çocuğunuzun günlük hayatta karşılaştığı problemlerin çözümünde hemen kendi fikrinizi söylemeyin önce onun halletmesini bekleyin, biraz zaman tanıyın.

 • Sosyal problemlerin çözümü konusunda ona model olabilir, zorlandığınız sosyal olayları ve çözüm yöntemlerinizi onunla paylaşarak çözüm dağarcığını geliştirebilirsiniz. Ancak bu “öğüt” değil, “sohbet” havasında yürüyen bir konuşma olmalıdır.

 • Okulda yeni arkadaşlıklar kuramayan çocuklar için, okul sonrası saatlerde okul arkadaşlarını ve ailelerini davet edebileceğiniz sosyal ortamların yaratılmasında yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; ev gezileri düzenleyebilir, arkadaş ziyaretlerine gidebilir, “sinema ve yemek” organizasyonları yapabilirsiniz.

 • Zorlandığı sosyal durumları tespit ederek bu durumları evde “dramatize” edebilir ve rol oyunları sonrasında ona fikirlerinizi söyleyerek becerilerini geliştirebilirsiniz.

Çocuğunuza göstereceğiniz sabır onun deha olma yolunu açan ilk anahtardır.

Kaynak : Şimşek, R. “Dikkat Eksikliği Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar”, 2014, İstanbul Uzman Psikolog Ramazan Şimşek
  Paylaş:
 • Twitter

  Bizi Twitter ile Takip Edebilirsiniz

 • Facebook

  Bizi Facebook ile Takip Edebilirsiniz

 • LinkedIn

  Bizi LinkedIn ile Takip Edebilirsiniz

 • Instagram

  Bizi Instagram ile Takip Edebilirsiniz

 • YouTube

  Bizi Youtube ile Takip Edebilirsiniz